Έργο ETwinning “Jeux Olympiques 2024: la flamme nous unit!”

Οι μαθητές του ΣΤ1 και ΣΤ2 συμμετέχουν σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με θέμα τους Ολυμπιακούς αγώνες που θα διεξαχθούν στο Παρίσι 26 /7 – 11/8. Πρόκειται για μια συνεργασία με το “Ecole Pierre et Marie Curie” στη Villeneuve της Γαλλίας. Το πρόγραμμα με τίτλο “Jeux Olympiques 2024: la flamme nous unit!” διεξάγεται αποκλειστικά στη γαλλική γλώσσα και οι μαθητές μέσα από διαθεματικές και συνεργατικές δραστηριότητες αναπτύσσουν γλωσσικές, κοινωνικοπολιτισμικές και ψηφιακές δεξιότητες. Έχουν την ευκαιρία και το κίνητρο, όχι μόνο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους, αλλά να χρησιμοποιήσουν τη γλώσσα που μαθαίνουν στο σχολείο, ώστε να επικοινωνήσουν, να αλληλεπιδράσουν, να συνεργαστούν με μαθητές από τη Γαλλία. Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί : Ασημίνα Πολύχρου και Ειρήνη Μάστου.